Pałac Wąsowo

null

Pałac Wąsowo to miejsce, w którym tradycja spotyka się z nowoczesnością. Taka jest też zresztą sama historia pałacu, wybudowanego na zlecenie niemieckiego bankiera, Richarda von Hardta. Neogotycki zamek stanął w pobliżu klasycystycznego pałacu Sczanieckich.

Dziś zarówno zamek, jak i pałac, znajdują się w prywatnych rękach, dzięki czemu zostały odnowione i odrestaurowane. To z kolei sprawiło, że w Wąsowie nieustannie odbywają się przyjęcia weselne, imprezy okolicznościowe, chrzciny czy komunie. Posiadamy jedne z najlepszych sal na wesele w Wielkopolsce. Dużą zaletą tego miejsca jest też jego lokalizacja – Wąsowo znajduje się nieco ponad 50 kilometrów od Poznania, a podróż ze stolicy Wielkopolski jest niezwykle przyjemna z uwagi na to, że do Wąsowa można jechać całą drogę autostradą.

Wąsowo to jednak nie tylko sale weselne. To też urokliwe miejsce, przepełnione romantycznym klimatem. Można wybrać się tu na weekend z rodziną, by odpocząć od codzienności i zgiełku miasta. Można też zaprosić ukochaną osobę na wycieczkę; Wąsowo gwarantuje nie tylko spokój, ale również świetną kuchnię, której podstawę stanowią własne uprawy i tradycyjne smaki.

Pałac Hardta to niejedyny budynek, na który warto zwrócić uwagę w Wąsowie. Udostępniamy Państwu również zabytkowy Pałac Sczanieckich z miejscami noclegowymi, Domek Ogrodnika, który z pewnością przypadnie do gustu fanom stylu rustykalnego oraz Zagrodę, w której mieści się nasze minizoo. Nie możemy też nie wspomnieć o naszej najnowszej dumie, czyli Spichlerzu, w którym można organizować wesela w naturalnym i bezpretensjonalnym stylu.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą!

wesele poznań

Obiekty

WARTE POZNANIA
null
Pałac Hardta

wesele poznań

Przepiękny, zabytkowy pałac w stylu neogotyckim. Największa atrakcja Wąsowa położona na terenie 50-ha parku angielskiego.

Pałac Sczanieckich

wesele poznań

Barokowo- Klasycystyczny pałac z XVIII wieku, niegdyś należący do szlacheckiej rodziny Sczanieckich. To ten budynek powstał jako pierwszy w kompleksie pałacowym.

Domek Ogrodnika
wesele poznań

Ponad stuletnia oficyna powstała na początku XX wieku, położony w niedalekim sąsiedztwie stadniny konnej.

Zagroda i Spichlerz

wesele poznań

odrębny zaułek z trzema drewnianymi domkami, mini zoo i salą weselną w rustykalnym stylu zwaną Spichlerzem.

wesele pałac poznań
wesele wielkopolska
wesele pałac poznań
wesele wielkopolska

Atrakcje

PAŁACU WĄSOWO I OKOLIC
null
Gości Pałacu w Wąsowie serdecznie zapraszamy do skorzystania z pałacowych atrakcji:

Hotel przyjazny dzieciom:

łóżeczko z pościelą, przewijak, wanienka, nocnik, podgrzewacz do butelek, dostęp do kuchenki mikrofalowej, specjalne menu dla dzieci, sezonowy, zewnętrzny plac zabaw.

Atrakcje w okolicy:

Galeria

PAŁACOWYCH WŁOŚCI
null
wesele poznań

Legendarna

HISTORIA PAŁACU
null

Przed siedmiuset laty, w samym środku średniowiecza, gdy puszcze porastały większą część Wielkopolski, Benedyktyni z Lubinia na zachodnie jej rubieże sprowadzili osadników, by ci wśród prastarej buczyny i borów założyli osadę i zaczęli uprawiać ziemię. Hardy i pracowity lud szybko odwdzięczył się dobrodziejom karczując knieje i budując domostwa. Tak powstała wieś, którą być może od wyglądu jej mieszkańców nazwano Wąsowo.

Niespełna sto lat później dobra ziemskie należały już do rycerza Pawła z Niegolewa, członka prastarego, wielce zasłużonego wielkopolskiego rodu. Przez następne stulecia majątek Wąsowo przechodził przez ręce wielu szlacheckich wielkopolskich rodzin: Rogowskich, Zakrzewskich czy Raczyńskich.

W 1781 r. kolejnym właścicielem majątku stał się Sylwester Sczaniecki, starosta średzki i poseł na sejm Rzeczypospolitej Obojga Narodów. W latach 1781 – 1786 wzniósł on w Wąsowie barokowo-klasycystyczny pałac, siedzibę rodową Sczanieckich. Była to jedna z typowych rezydencji, jakie powstawały w Wielkopolsce u schyłku XVIII wieku.

O świetności dawnych właścicieli przypomina dziś trójkątny fronton z herbami rodowymi Sczanieckich – Ossoria i Skórzewskich – Ogończyk oraz posadowiona w sąsiedztwie rezydencji piękna kaplica w kształcie rotundy wzniesiona w latach 1786 -1790.

Dziejowe zawirowania spowodowały zubożenie wielu polskich rodów, w tym również Sczanieckich. Podupadły majątek Wąsowo nabył w 1860 r. na skutek obowiązkowego wykupu kupiec z Tucholi – Ludwik Lewinka, a następnie osiem lat później odsprzedał go berlińskiemu bankierowi Richardowi von Hardt. Mimo istnienia w nabytej majętności obszernego pałacu wybudowanego przed 90 laty przez Sylwestra Sczanieckiego, nowy właściciel wychowany być może na romantycznych legendach średniowiecza wzniósł w latach 1870-72 okazałą budowlę nawiązującą stylem do zamków z tej epoki. Projektantem pałacu był znany berliński architekt – Gustaw Erdmann. Po śmierci Richarda w 1898 r. (pochowany w parku wąsowskim) majorat utworzony z Wąsowa oraz przynależnych do niego majątków: Chraplewa i Głupoń odziedziczył jego syn Friedrich Wilhelm von Hardt (1855-1938). Na krótko przed 1900 r. na wieść o planowanej w Wąsowie wizycie cesarza Wilhelma II ówczesny gospodarz rozbudował rezydencję. Dobudowano skrzydło, okazałe wejście i przebudowano wieżę tworząc wizerunek neogotyckiego zamku pełnego tajemnic i legend. Kolejnym właścicielem pałacu stał się po śmierci Friedricha Wilhelma w 1938 r. jego najstarszy syn Richard von Hardt (1882-1945), który zginął w Wąsowie podczas przemarszu wojsk sowieckich. Po zakończeniu drugiej wojnie światowej grunty i zabudowania majętności Wąsowo przejęte zostały przez Skarb Państwa Polskiego, a na ich terenie utworzone Państwowe Gospodarstwa Rolne.

wesele poznań
wesele poznań

Od 1995 roku Pałac w Wąsowie znajduje się w rękach prywatnych. Został pieczołowicie odrestaurowany i zamieniony na centrum hotelowo-restauracyjne.

19 lutego 2011 r. w Pałacu Hardta wybuchł pożar, który zniszczył znaczną część budynku. Pomimo wielu przeszkód, dzięki zaangażowaniu właścicieli w kilka miesięcy udało się odbudować i ponownie udostępnić obiekt. Obecnie udostępniono sale restauracyjne i konferencyjne na parterze i w podziemiach pałacowych oraz część hotelową na pierwszym i drugim piętrze. Zwieńczeniem odbudowy jest rekonstrukcja pałacowej wieży, by znów mogła witać z dala przybywających do nas Gości.

W 2012 r. Pałac zyskał nowy obiekt – największą w Wielkopolsce przy obiekcie zabytkowym salę konferencyjno-bankietową zwaną „Parkową” o powierzchni 400 m2. Położona w zaciszu urokliwego angielskiego parku, stanowi idealne miejsce na szkolenia, wesela i bankiety.